top of page
Vyhledat

Zápcha - príčina a ako ju odstrániť

Keďže zápcha je jedným z prejavov toho, že v tele môžete mať zápal o ktorom ani len netušíte, rozhodla som sa o tejto téme písať otvorene aby ste sa vyhli, alebo zabránili akýmkoľvek problémom s tým súvisiacim.


Ja som týmto trpela od detstva a myslela som si, že takto to je v poriadku. Pretože nič iné som nepoznala. A keď som šla na liečenie, alebo sme šli na dovolenku, vždy som si so sebou zbalila guttalax. Okrem iného, vyprázdňovanie čreva nie je bežná téma o ktorej sa bavíte s priateľmi....alebo sa mýlim?


Čo spôsobuje zápchu

Hlavnou úlohou hrubého čreva je absorbovať vodu zo zostatkového jedla, ktoré putuje naším trávením. Tak sa tvorí stolica. Ak zotrváva v hrubom čreve príliš dlho, môže stvrdnúť a máme problém s jej vyprázdnením.

Voda je to, čo nám pomáha udržiavať našu stolicu mäkkú.

Zápchu tiež spôsobuje:

* nedostatok vlákniny v potrave; hlavne veľká konzumácia mäsa, mlieka a syrov

* nedostatok pohybu

* cestovanie, alebo iná zmena vo vašej bežnej rutine

* niektoré lieky , lieky proti bolesti

* tehotenstvo

* odkladanie impulzu ísť na stolicu

* zdravotné problémy ako: cukrovka, znížená činnosť štítnej žľazy, hormonálne problémy...


Ako viem že mám zápchu

Kedysi som na stolicu chodila 2-3x v týždni a myslela som si, že tak to má byť. Teraz zvyknem každý deň a kedže to viem porovnať poviem vám, že pravidelne raz do dňa je lepšie ako pravidelne 2-3x do týždňa.

Zápchu môžete mať ak máte niektorý z týchto symptómov:


* stolica menej než 3x do týždňa

* pocit bolesti pri pohybe čriev

* tuhá, bobkovitá stolica, ktorá sa vylučuje s námahou

* pocit plnosti aj po vylúčení stolice


Ako odstrániť zápchu

1 Každé ráno začnite pohárom teplej vody

Ja osobne si nechávam odstup tridsať minút, až jednu hodinu medzi tým, ako vypijem pohár (2dcl) teplej vody a začnem raňajkovať. Počas dňa tiež dbajte o svoj pitný režim.

2 Zadovážte si kvalitné probiotiká

Mám ich vždy uložené v chladničke, pretože práve dobré trávenie je predpokladom pre naše zdravie. Vždy, keď sa u mňa objaví zápcha, nasadím si kvalitné probiotiká aby som svojmu telu nedala dôvod na zápal. Kefírové mlieko a kyslá kapusta je tiež vhodnou alternatívou.

Kvalitné probiotiká = viac než 8 probiotických kmeňov a v jednej kapsule minimálne 20 miliárd živých kultúr.

3 Zvýšte príjem vlákniny.

Vhodným zdrojom sú jablká, sušené slivky (môžu však aj spôsobovať plynatosť), kiwi, ľanové semienka, sladké zemiaky.

4 Pravidelne cvičte.

Cvičením sa podporí aktivita vašich čriev. Aj taká prechádza je vhodná pre začiatočníkov. Majte však na pamäti, že akékoľvek cvičenie je lepšie než žiadne.

5 Znížte príjem kofeínu a alkoholu.

Spôsobujú dehydratáciu organizmu. 

ZDROJ:

Moores, D. 2019. What you should know about constipation. https://www.healthline.com/health/constipation#treatment-and-prevention

Článok publikovaný dňa: 23.8.2019


Upozornenie: Informácie uvedené v článku nenahrádzajú diagnostické vyšetrenie a terapeutický záver ošetrujúceho lekára. Lekárske vyšetrenie poskytuje možnosť presnejšieho stanovenia diagnózy a správnej a bezpečnej liečby. Na zmiernenie príznakov choroby alebo na liečbu choroby, je možné použiť aj niektoré lieky, ktoré boli spomenuté v tomto texte. O vhodnosti použitia lieku je vždy nutné poradiť sa s lekárom alebo s lekárnikom. Užívanie liekov bez konzultácie s lekárom alebo s lekárnikom môže viesť k vážnemu poškodeniu zdravia. Podrobnejšie opísané indikácie a prekážky použitia lieku sú uvedené v príbalovom letáku dostupnom na stránke ŠÚKL, kde je aj informácia pre pacienta o správnom dávkovaní.

41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page