top of page
Vyhledat

Vlasy! Čo jesť aby boli krásne a husté.

Jednou z vecí ktoré som si pri zdravom stravovaní na sebe všimla bol a je rýchlejší rast vlasov a tiež ich hustota. Faktom však ostáva, že vekom ale tiež aj ochoreniami, či rôznymi liekmi ktoré berieme (napr. antikoncepcia, lieky na zníženie tlaku) sa naše vlasy stávajú tenšími, rednú a vypadávajú nám.


Strata je pre mnohé z nás šokom. Hlavne keď ste predtým mali krásne, dlhé a husté vlasy.

Ja mám dlhodobo obdobie, kedy si zdravý stav svojich vlasov s potešením vychutnávam. Zaujímalo ma však, čo konkrétne podporilo ich rast a zdravie.

A tak som si spravila prieskum informácií a namiešala vám koktejl tých najlepších faktov zo sveta vlasov. A teda aby ste vedeli čo jesť, aby boli krásne a husté.


4 Dôvody prečo vaše vlasy strácajú na hustote:


  • Zaobchádzanie bez nežnosti - jednoduché a predsa pravdivé. Ak vlasy silno pri česaní ťaháte (hlavne dlhé), spôsobuje to ich vypadávanie.

  • Hormonálne zmeny – starnutím (alebo radšej použijem slovo dozrievanie, dámy :-)), čiže dozrievaním naše telo stráca hormón estrogén (ženský pohlavný hormón). Nízka hladina estrogénu má za následok rednutie a vypadávanie vlasov. A naopak, ak máte dostatok estrogénu, vaše vlasy sú lesklé, husté a zdravé.

  • Stres – tomu sa častokrát vyhnúť nedá. Možno ste už počuli termín Telogén Effluvium (TE). Verím, že s tým nikdy nebudete mať osobnú skúsenosť. Ide o náhlu stratu – rýchle vypadávanie vlasov (dôvod: nejaká tragická udalosť v rodine, chemoterapia, stres, strata hormónov po pôrode, nárazové diéty)

  • Nedostatok výživných látok v strave – myslím tým extrémne diéty, ale tiež dozrievaním naše telo nespracováva výživné látky ako kedysi a tiež sa naša strava môže stať menej vyváženou.

Výživné látky ktoré potrebujeme aby boli naše vlasy krásne, lesklé a husté sú: železo, zinok, vitamín C, magnézium, B vitamíny (napr. niacin), a selén.

Dobrou správou je, že existuje spôsob ako zastaviť vypadávanie či rednutie vlasov a navrátiť im hustotu a lesk. Nemusíte hneď prepadnúť panike.

Prvým krokom je obmedziť stres ktorý pociťujete. Cvičte, počúvajte relaxačnú hudbu, buďte s tými na ktorých vám záleží, ktorých milujete, potrebujete a ktorí potrebujú vás. Obmedzujte stretnutia s ľuďmi, ktorí nedávajú hodnotu vášmu životu, vyčerpávajú vás a závidia vám. Toto je, myslím si, ten najefektívnejší spôsob ako načerpať pokoj, odstrániť úzkosť, či stres a prinavrátiť tak zdravie vaším vlasom.

Okrem odstránenia stresu – som si vedomá toho, že to je postupný proces, ale prosím pracujte na sebe (stojí to za to :-)), môžete do svojho jedálnička zaradiť vyššie spomínané doplnky, napríklad zinok a jedlá, ktoré budete konzumovať pravidelne a ktoré budú prospievať vám i vašim vlasom.


Čo jesť aby boli naše vlasy krásne a husté?


Top 6 jedál pre husté a krásne vlasy

Podstata krásnych vlasov sa začína vo vnútri a až potom im treba dopriať aj vonkajšiu starostlivosť.


1) Strukoviny (cícer, šošovica, fazuľa). Strukoviny sú nabité biotínom. Tento B-komplex vitamín napomáha rastu vašich vlasov. Nedostatok tohto vitamínu má za následok rednutie, či vypadávanie vlasov.

Ak vás zaujíma ako správne uvariť strukoviny aby vás nenadúvalo, alebo ako z nich varením vyťažiť výživné látky tým správnym spôsobom, kliknite tu.

2) Mrkva – mrkva pre oči i pre vlasy. Obsahuje vitamín A, ktorý vaše vlasové folikuly milujú. Vitamín A sa zároveň postará o krásny lesk vašich vlasov, podobne ako zinok a vitamín C.

3) Mliečne výrobky – odporúčam grécky jogurt – je bohatý na proteín a kalcium, ktoré podporia rast a silu vašich vlasov.

4) Orechy

Tiež niečo s vyšším obsahom bielkovín a omega-3. Zároveň obsahujú selén, ktorý je potrebný pre zdravé vlasy. Okrem iného, orechy by ste mali konzumovať denne. Jedna porcia = veľkosť vašej dlane (aspoň ja to takto robím :-)). Pozrite si recept na zdravú granolu k raňajkám.

5) Arašídové maslo – obsahuje zdravé tuky a bielkoviny. Pridanou hodnotou je zinok – minerál krásy, ktorý podporuje rast vlasov a udržiava ich silné.

6) Losos - ak sa vám zdá, že sa v mojich receptoch losos často objavuje, tak tu je dôvod prečo: táto ryba obsahuje omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast vlasov. No a zároveň sú omega-3 súčasťou protizápalovej stravy. Ak máte nedostatok omega-3, vaše vlasy sú tenké a bez lesku.

Vyskúšajte moje recepty:

Chrumkavý losos na zelenej perine

Losos v marináde

Losos na pekáči s batatmi a brokolicou


PS: Pokiaľ ide o mňa, tak ja omega-3 beriem aj v tabletkovej forme už dlhšiu dobu (s krátkymi prestávkami) a tiež zinok. V mojej kuchyni tiež nájdete oleje rôzneho druhu, ktoré sú tiež nabité omega-3, ako napríklad ľanový olej. Zinok je dobrý ako pre pleť, tak pre oči i vlasy. Tak si nezabudnite pozinkovať svoje telo.


Moja rada: ak sa vám zdá, že vám vlasy začali veľmi vypadávať, či rednúť, venujte tomuto problému pozornosť a navštívte lekára. Dajte si spraviť potrebné vyšetrenia krvi.


Páčil sa vám tento článok? Prosím zdieľajte ho s rodinou a priateľmi o ktorých viete, že vlasy sú pre nich korunou krásy a tiež potrebujú vylepšiť. Ďakujem vám.

202 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page