top of page
Vyhledat

Pasta tahini - krok za krokom

Zdravá pasta zo sezamových semiačok, ktorá by nemala chýbať vo vašej kuchyni. Zaujíma vás prečo by ste ju mali pridávať do jedál a ako si ju pripraviť doma?


Sezamové semiačka

Semiačka, podobne ako orechy sú dobrým zdrojom energie a majú vysoký obsah protizápalových látok - a to je vlastne jeden z hlavných dôvodov, prečo sezamové, konopné, chia, či ľanové semiačka majú čestné miesto v mojej kuchyni. Zároveň ich doporučujem aj vám, práve kvôli ich všestrannému využitiu a spestreniu jedálnička.

Čo všetko obsahuje sezam?


  1. Antioxidanty (ich prísunom bojujete proti známkam starnutia a zvyšujete si svoju imunitu)

  2. Vápnik (pre vaše kosti a zuby)

  3. Posilňuje funkciu tráviaceho ústrojenstva (pečeň, žalúdok, pankreas)

  4. Železo (vhodný pre tehotné, kojace ženy i pre tých, ktorí trpia anémiou)

  5. Vlákninu

  6. Vysoký obsah vitamínov B - a teda posilňuje pamäť a pôsobí antidepresívne


Ak si chcete pripraviť veľmi chutnú nátierku - hummus, tak sa bez tejto pasty nezaobídete. Kúpiť si ju môžte v bio obchode, ja však po odskúšaní receptu uprednostňujem domácu výrobu. Odporúčam vám však na to kvalitný mixér. Rok som fungovala na klasickom tyčovom mixéry, ale keďže sa pri zdravom štýle omixujete oveľa viac - smoothie, raw zákusky... kúpa kvalitného mixéra vám určite príde vhod.


Túto pastu používam do zeleninových šalátov a nátierok preto, lebo je zdraviu prospešná a ako som už písala, humus bez nej nespravíte.


K príprave potrebujete ingrediencie, ktoré som vám už nafotila do galérie:


1 konzerva cíceru (alebo uvareného cíceru, ja však uprednostňujem cícer v konzerve)

200g sezamových semiačok

60 ml olivového oleja


Postup:


200 g sezamových semiačok vysypte na plech vystlaný pečným papierom a vložte do rúry predhriatej na 180 stupňov. Pečie sa to 10 minút s tým, že po 5 minútach semiačka vyberte a varechou premiešajte. Potom dajte do rúry na ďalších 5 minút. Semiačka by vám nemali prihorieť. A teda by mali byť jemne zlaté.


Upečené semiačka mixujte mixérom a postupne tam pridávajte olivový olej a štipku soli. Ako vidíte v galérii, vyšlo mi 182g pasty tahini a tá posledna fotka už je samotná cícerová nátierka. (#tahini #cícer #sezamovápasta)

Prajem vám dobrú chuť a veľa zdravia!


104 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page