top of page
Vyhledat

Korenie na chudnutie (ako schudnúť)

Správne trávenie je predpokladom pre dobré zdravie, detoxikáciu, či zdravé chudnutie bez diét. Používajte korenie na chudnutie do každého jedla. Vyhnete sa nadúvaniu, podporíte trávenie, vstrebávanie živín, samotné chudnutie a zmiernite bolesti brucha pri zlom trávení.

Vedeli ste to?

Vedeli ste že náš tráviaci systém predstavuje okolo 8 metrov dlhé potrubie? Počnúc ústnou dutinou a končiac konečníkom. Takže je celkom pochopiteľné, že až 60%, niektoré zdroje dokonca uvádzajú 70-80% nášho imunitného systému sa nachádza práve tam. Nuž, dostatok priestoru na čokoľvek....zdravé aj nezdravé.
Korenie na chudnutie, alebo ako schudnúť


Tiež vás môže zaujímať: 10 spôsobov ako schudnúť bez diét


Všetky korenia, ktoré nižšie spomínam a popisujem nájdete v mojej kuchyni. Väčšinu z nich som si začala kupovať práve kvôli ich protizápalovým účinkom. V tomto blogu sa však zameriame výlučne na tému korenie na chudnutie (ako schudnúť). Pozrite si tiež môj tip na záver.


1. Kurkuma

2. Koriander

3. Kardamóm

4. Fenikel

5. Zázvor

6. Škorica

7. Šafrán

8. Rímsky kmín

9. Cibuľa a cesnak

10. Garam masala


1. Kurkuma - podporuje trávenie, ale tiež aj dýchací systém, regeneruje pečeň. Má silné antioxidačné, protizápalové a detoxikačné účinky. Kurkuma je žltkastej farby. Pozor keď s ňou budete narábať - ostanú vám po nej žlté ruky, či kuchynská linka. Kurkuma dodá jedlu exotickú chuť - ja som si na ňu musela zvyknúť. Väčšinou ju pridávam do strukovín, či omáčok.


2. Koriander - zlepšuje trávenie, pôsobí proti nadúvaniu a bolestiam brucha. Nemá výraznú arómu, takže ho môžte pridať do jedál podľa chuti.


3. Kardamóm - ten používam spolu s mliečnymi výrobkami, nakoľko sú ťažšie na trávenie, zahlieňujú vás. A kardamóm podporuje ich trávenie a neutralizuje zahlieňovanie.


4. Fenikel - proti kŕčom. Je aromatický, podobne ako kurkuma, ale oceníte jeho vlastnosti keď budete jesť kapustu, alebo karfiol. Teda niečo, z čoho vás môže nadúvať.

5. Zázvor - má silné protizápalové účinky, chráni vás pred vredmi, podporuje trávenie a vstrebávanie živín. Vyskúšajte zázvorovo-mätový čaj 30 minút po jedle pre lepšie trávenie.Čo mám robiť keď mi je po jedle zle?

Každému sa to z času na čas stane. Zmiešajte čerstvý zázvor s troškou citróna, morskej soli a medu, alebo javorového sirupu. No a nezabudnite to vypiť až do dna.

6. Škorica - má antioxidačný, relaxačný a antibakteriálny účinok. V kombinácii s ovocím, pôsobí podobne ako kardamóm s mliečnymi výrobkami - podporí trávenie ovocia.


7. Šafrán - posilňuje žalúdok, zlepšuje trávenie, pôsobí proti kŕčom a teda aj ako sedatívum, ukľudňuje nervy, má močopudné účinky. Používa sa v malom množstve do polievok a ryže. Vraj tiež veľmi dobre pôsobí na psychické poruchy ako únava, depresia, vyčerpanosť, nespavosť a stres. Nie je cenovo najlacnejší. Večer, keď mám chuť na jedlo a nechcem jesť si spravím šálku rastlinného mlieka s troškou šafránu - má to príjemný ukľudňujúci účinok pred spaním.


8. Rímska rasca - rascu kombinujte s pečivom. Podporuje jeho trávenie, všeobecne však pôsobí proti nafukovaniu.


9. Cibuľa a cesnak - cesnak je prírodné antibiotikum, znižuje krvný tlak, doporučuje sa pri chudnutí a liečbe tráviaceho ústrojenstva. Cibuľa podporuje trávenie, činnosť srdca i štítnej žľazy.


10. Garam masala - ide o tradičnú indickú zmes korenia, ktorá sa používa na prípravu hydinového mäsa, ryže, alebo zeleniny. Skladá sa z: škorice, kardamómu, čierneho korenia, koriandru, rímskej rasce, klinčekov. Účinky máte popísané vyššie.

Ja som túto zmes kúpila v bio obchode, nájdete ju však aj v Tesco. Ak ste zručný a máte chuť, môžte si túto zmes vyskladať doma samy.
Môj tip na záver: Korenie si môžte podľa chuti zmiešať dokopy (kombinujte 3 druhy korenia), dať si ho do koreničky a keď budete niekam cestovať, vezmite si ho so sebou. V zahraničí jedlo chutí inak - aj tá paradajka je iná ako u nás. Strava sa líši na základe geografických a klimatických podmienok. Vhodným korením si tak podporíte trávenie, zamedzíte bolestiam (napr. koriander, šafrán v malom množstve) a budete sa cítiť lepšie.


 

140 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page