Domáce mandľové mlieko

O rastlinných mliekach som pred mojimi prvými pokusmi so zdravou výživou ani nechyrovala. Teraz si ich však už vyrábam z času na čas aj sama. Mandľové mlieko je stálicou v mojej kuchyni a na rozdiel od bežného mlieka vám nebude spôsobovať tieto ťažkosti:

rastlinné mlieko, mlieko, mandľové mlieko, mandle, recept, ked zdravie chuti. bez laktozy
Najlepšie mandľové mlieko

1) plynatosť

2) nafúknuté brucho

3) kŕče

4) akné

No najskôr, aby ste zistitili aký účinok má na vás mlieko a mliečne výrobky, je potrebné sa otestovať. Možno v konečnom dôsledku prídete na to, že žiaden z negatívnych účinkov ktoré som vyššie popísala nepociťujete a tak si budete istý, že mlieko má u vás zelenú.


Mliečne výrobky obsahujú laktózu (mliečny cukor), ktorú dokáže väčšina z nás v pohode stráviť iba v dojčenskom veku. Prečo? Lebo

enzým na spracovanie laktózy sa postupne prestane vylučovať.

Väčšina z nás nemá problém s bryndzou, plnotučným jogurtom, či kvalitným syrom. Ale s mliekom áno. Musím sa vám však priznať, že pokiaľ ide o rastlinné mlieka, tak ich nepijem samostatne v pohári....používam ich len do jedál. Takto mi to chutí oveľa viac. Zároveň, pokiaľ ide o mliečne výrobky, tak uprednostňujem plnotučné. Napríklad biely grécky jogurt má menej sacharidov, viac tukov. Kozí syr má väčší obsah vápnika a ľahko stráviteľné tuky. Takže toľko o laktóze (mliečny cukor). No a poďme sa teraz pozrieť na samotný recept.


Recept na 1L mlieka:


150-200g mandlí namočte cez noc do vody. 1 hrnček mandlí = 3 hrnčeky vody. Na druhý deň vodu scedíte a mandle poriadne rozmixujete mixérom s postupným pridávaním 1l vody. Do mlieka som dala štipku himalájskej soli, škorice a 1 čajovú lyžičku bourbon vanilky (kúpite v bio obchodoch).

Rozmixované mlieko preceďte cez gázu a rozdrvené mandle si nechajte deň, dva v chladničke a použite na raw zákusok.


Na záver by som už len dodala, že mlieko uskladnite v chladničke a spotrebujte do 3 -5 dní.

0 views0 comments

Recent Posts

See All